Rozdiely v stravovacích odporúčaniach medzi európskou a americkou organizáciou Lifestyle Medicíny
Aký typ stravovania či diéty je najvhodnejší?
Taký, ktorý podľa vedeckých štúdií nevedie k vzniku chronických ochorení, v ideálnom prípade ich ešte dokáže aj liečiť a tiež taký, ktorý je reálne udržateľný pre bežného človeka.
Obe spoločnosti (aj Európska aj Americká) majú vo svojich odporúčaniach veľa spoločného, odporúčajú prevažne rastlinnú stravu, minimálne spracované potraviny a minimum pridaného cukru a soli.
Americká akadémia pre Lifestyle Medicínu na základe meta-epidemiologickej štúdie z rokov 2010-2021 doporučuje na liečbu, zvrátenie a prevenciu chronických chorôb súvisiacich so životným štýlom, stravu založenú prevažne na rôznych druhoch minimálne spracovanej zeleniny, ovocia, celozrnných potravín, strukovín, orechov a semien.
Európska organizácia pre Lifestyle Medicínu odporúča tzv. Stredomorskú diétu, ktorá okrem dôrazu na rastlinnú stravu pridáva aj ryby, malé množstvá mliečnych výrobkov a viac olivového oleja.
PREČO dve sesterské organizácie odporúčajú mierne odlišný typ stravovania, keď im ide o to isté- teda liečbu chronických ochorení?
Rozdiel v stravovacích odporúčaniach medzi Americkou akadémiou medicíny životného štýlu (ACLM) a Európskou organizáciou pre medicínu životného štýlu (ELMO) treba hľadať najmä v kultúrnych súvislostiach ale aj v prebiehajúcich výskumoch v daných krajinách.
Americká akadémia pre Lifestyle medicínu (ACLM):
1. Zameranie výskumu:
Keďže v USA čelia vysokej miere obezity, srdcových chorôb a cukrovky, ktoré podľa mnohých štúdií možno účinne liečiť rastlinnou stravou, zameriavajú sa ich výskumy vo veľkej miere na prevenciu a zvrátenie týchto chronických chorôb práve pomocou vegetariánskej a vegánskej stravy.
2.Environmentálne aspekty:
- V USA rastie povedomie o negatívnom vplyve živočíšnej výroby na životné prostredie.
3. Vplyv kľúčových vedcov:
- Významní americkí vedci ako Dr. Dean Ornish a Dr. Caldwell Esselstyn uskutočnili významné štúdie o zvrátení srdcových chorôb pomocou rastlinnej stravy.
4. Jednoduchosť odporúčania:
- Odporúčanie "jedzte prevažne potraviny rastlinného pôvodu" poskytuje pacientom jasnú a použiteľnú správu, ktorú vedia aplikovať do svojho života.
Európska organizácia pre Lifestyle medicínu (ELMO):
1. Kultúra a tradícia:
- Stredomorská strava je hlboko zakorenená v európskej kultúre a bola dôkladne študovaná z hľadiska jej zdravotných výhod. Európske krajiny, ktoré jedia predovšetkým stredomorskú stravu, majú často lepšie zdravotné výsledky a dlhšiu očakávanú dĺžku života v porovnaní s inými západnými krajinami.
2. Vyvážený prístup:
- Stredomorská strava zahŕňa niektoré živočíšne produkty (ako sú ryby a malé množstvá mliečnych výrobkov), ktoré môžu byť pre mnohých Európanov vnímané ako vyváženejšie a ľahšie aplikovateľné do života.
3. Výskumná základňa:
- Existuje množstvo európskych výskumov o stredomorskej strave, najmä z krajín ako Španielsko, Taliansko a Grécko.
4. Kultúrna prijateľnosť:
- Odporúčanie už známeho stravovacieho modelu môže viesť k lepšiemu dodržiavaniu tohto odporúčania v európskych populáciách.
Dôležite však je, že obe diéty majú veľa spoločných čŕt:
- - Dôraz na celistvé, minimálne spracované potraviny
- - Vysoký príjem ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov
- - Obmedzenie spracovaných potravín a pridaného cukru a soli