Ako začať so zmenou stravy?

18.07.2024

Strava založená prevažne na rastlinách- plná ovocia, zeleniny, celozrnných potravín a strukovín je veľmi účinným spôsobom ako dosiahnuť lepšie zdravie a zbaviť sa zápalu v organizme, ktorý je príčinou väčšiny chronických ochorení. Zmeniť naše stravovanie nemusí byť náročné. Tu je jednoduchý návod ako to urobiť postupne a pritom ponechať aj chuť jedál, ktoré poznáme a máme radi.

Čo je to prirodzená rastlinná strava ?

Je to strava založená prevažne na rastlinách vo svojej čo najprirodzenejšej podobe.

Pre niekoho to znamená, že vôbec nebude jesť živočíšne potraviny, pre iného, že ich bude konzumovať v úplne minimálnej miere. Väčšinou človek minimalizuje (až úplne vylúči) mäso, hydinu, mliečne výrobky, vajcia, ale aj priemyselne spracované potraviny vrátane rôznych sladkostí či "slaností".

Existujú však rôzne stupne spracovaných potravín a strava založená na rastlinách môže obsahovať minimálne spracované potraviny ako tofu, cestoviny, celozrnnú múku, orieškové maslá či napr. paradajkovú omáčku.

Zjednodušme to takto:

denne by na našom tanieri mali byť zastúpené všetky tieto štyri skupiny rastlinných potravín:

1. zelenina, 2. ovocie, 3.strukoviny, 4. semienka, orechy, zrná (najlepšie celozrnné potraviny). Neznamená to, že na každé jedlo musíme zjesť aj ovocie aj zeleninu aj strukoviny aj kus chleba alebo cestovín. Znamená to toľko, že počas celého dňa spolu, by sme mali mať zastúpené potraviny z každej skupiny.

Ako začať so zmenou stravy?

Každý z nás máme iné dôvody, prečo chceme niečo na našom životnom štýle a stravovaní zmeniť.

Pre niekoho to môže byť zlá diagnóza, ktorú sa dozvedel od svojho lekára alebo to môže byť rodinná anamnéza, kde naši príbuzní majú alebo mali cukrovku alebo infarkt a my sa tomuto osudu chceme vyhnúť. Niekto z nás možno chce schudnúť alebo mať viac energie, iný sa zase chce zbaviť liekov na tlak či cholesterol. A niekto iba hľadá spôsob ako sa cítiť vo svojom tele lepšie.

Strava založená prevažne na rastlinách- plná ovocia, zeleniny, celozrnných potravín a strukovín je veľmi účinným spôsobom ako dosiahnuť lepšie zdravie, zbaviť sa zápalu v organizme, ktorý je príčinou väčšiny chronických ochorení.

Tieto potraviny majú nízky obsah nasýtených tukov, neobsahujú cholesterol a sú plné vitamínov, minerálov, fytochemikálií a vlákniny. 

Prechod na takúto stravu môžete urobiť zo dňa na deň alebo postupne. Je to na každom z nás. Z vlastnej skúsenosti viem, že prechod zo dňa na deň nie je jednoduchý. Ak sa chceme vyhnúť prázdnej ľadničke a hladnému žalúdku, treba si dopredu naplánovať čo budeme jesť, čo variť a nakúpiť si základné potraviny.

Pre väčšinu bude asi jednoduchší postupný prechod na zmenu stravy. Ak prechádzate na prirodzenú rastlinnú stravu kvôli jej výhodám pre zdravie, určite Vás poteší, že je to aj vynikajúca príležitosť na ochutnávanie nových potravín. Vaše "nové" zdravé jedlo môže byť niečo tak známe ako špagety s rajčinovou omáčkou, rovnako ako hustá krémová brokolicová polievka alebo niečo také exotické ako mexické chilli bez mäsa.

Prechod na rastlinnú stravu je jednoduchší, ako si myslíme. Väčšina ľudí, či už vegetariáni alebo mäsožrúti, zvyčajne používajú určitý okruh receptov. Priemerná rodina údajne varieva opakovane asi osem alebo deväť rôznych hlavných jedál.

Tu je jednoduchá trojkroková metóda

ako si vybudovať repertoár s deviatimi hlavnými chodmi, ktoré budú založené na prirodzenej rastlinnej strave, ktoré si vychutnáte a ich príprava nebude náročná.

  • 1. Najprv si spomeňte (a spíšte na papier) tri vegetariánske jedlá, (ideálne bez mliečnych výrobkov a vajec) ktoré už máte radi a jedávate ich. Môže to byť napr. rizoto so špenátom a hubami alebo grilovaná zelenina s pečenými zemiakmi alebo cestoviny s rajčinovou omáčkou.
  • 2. Ako 2. krok si spomeňte na tri recepty, ktoré pravidelne pripravujete, ktoré sa dajú ľahko prispôsobiť tak, aby neobsahovali mäsové či mliečne výrobky. Napríklad, boloňské špagety s mletým mäsom, kde môžete mleté mäso nahradiť sójovou drťou alebo palacinky, kde je kravské mlieko ľahko nahraditeľné mliekom rastlinným (napr. mandľovým, či sójovým).
  • 3. Po tretie, pohľadajte nejaké ľahké recepty (napr. vegánske) na internete alebo vo vegetariánskych kuchárskych knihách a nebojte sa experimentovať, kým nenájdete tri nové recepty, ktoré sú chutné a ľahké urobiť. Presne takto, s minimálnymi zmenami jedálnička, budete mať deväť rastlinných hlavných jedál.

Naučiť sa pripravovať a jesť rastlinné raňajky, desiate a polievky bude ďalším krokom, určite jednoduchším, ako príprava hlavných jedál. Pri hľadaní na internete hľadajme recepty ktoré sú označené ako vegan, alebo plant based. Snažme sa vyberať si recepty bez pridaného tuku či oleja.

Ideálne je, ak jeme farebne, teda na tanieri sa nám počas dňa objavia viaceré farby potravín, pretože každá farba v rastline obashuje iné fytochemikálie, ktoré sú prospešné pre naše bunky, ich regeneráciu a rôznorodosť  v mikrobióme v našom čreve.

Ak aj toto pre Vás zneje náročne, skúste ešte postupnejší prechod napr. tak, že celý tyždeň sa rozhodnete jesť iba vegetariánsky a iba cez víkend budete jesť mäso. Postupne môžete vysadiť aj mäsový víkend a začať minimalizovať mliečne výrobky, resp. snažiť sa ich nahrádzať ich rastlinnými alternatívami.

Niektorí experti odporúčajú radikálny prechod na rastlinnú stravu, pretože postupný prechod môže človeka zvádzať dopriať si "len trošku" niečoho nezdravého až je z tej trošky "príliš veľa" a sme naspäť pri našom pôvodnom nezdravom stravovaní. Každý človek je iný a každému môže fungovať niečo iné. Myslím, že nie je až tak dôležité ako sa to rozhodneme urobiť, ale to, že tú zmenu vôbec urobíme a zotrváme pri nej.

S podporou to ide ľahšie

Ak sa Vám čo i len trochu dá, pozdieľajte sa s Vašim novým spôsobom stravovania s priateľmi či rodinou, prípadne si nájdite spojenca, ktorý sa k Vám pridá. Prepošlite im články, či recepty a najmä dôvody PREČO je to pre Vás dôležité. Ak máte podporu, vždy to ide ľahšie. Môžete sa navzájom povzbudzovať vytrvať, odfotiť, či dať im ochutnať nový zdravý recept alebo sa pozdieľať, ak ste objavili dobrú reštauráciu, kde podávali aj chutné rastlinné jedlo.

Je možné, že nie každý vo Vašom okolí bude z Vášho rozhodnutia nadšený, ale verím, že ak im vysvetlíte dôvody a možno aj doložíte vedecké dôkazy- články o zdravotnej prospešnosti takejto stravy (ale aj jej prospešnosti pre Zem) budú ochotní počúvať a možno postupne aj akceptovať Vašu zmenu.

Prajem Vám veľa odvahy pri ochutnávaní nových chutí a najmä uzdravujúci dotyk takéhoto jedla.